CMYK Wzornik kolorów CMYK Wzornik kolorów CMYK CMYK
CMYK Wzornik kolorów CMYK Wzornik kolorów CMYK Wzornik kolorów CMYK CMYK
CMYK
 
     
 

Trochę teorii...


Wzornik Zakres kolorów rozróżnianych przez ludzkie oko jest ogromny. Niestety przestrzeń barw wyświetlenych na moniorze lub uzyskanych w druku jest dużo mniejsza. Co więcej zakres możliwy do odwzorowania w druku nie pokrywa się dokładnie z zakresem kolorów monitora. Mimo tego, że przestrzenie CMYK i RGB częściowo się pokrywają różnią się od siebie zasadniczo z uwagi na sposób odbioru barw przez ludzkie oko.

Barwy przedstawiane przez monitor (addytywny model koloru) zupełnie inaczej wyglądają w druku (subtraktywny model koloru). Obraz z monitora RGB wykorzystuje emisję promieniowania i wpada bezpośrednio do oka odbiorcy. 100% połączenie barwy czerwonej, zielonej i niebieskiej odbierane jest jako biel, natomiast 0% daje oku wrażenie czerni. W modelu subtraktywnym pigmenty użyte w druku pochłoną określone barwy ze światła odbijającego się od wydruku dając wrażenie określonego koloru. Na przykład pigment pochłaniający barwę niebieską daje odbiorcy wrażenie koloru żółtego (do oka wpada odbity czerwony i zielony). Oczywiście w zależności od rodzaju papieru barwy będą w różnym stopniu pochłaniane - dlatego tak istotnym elementem w określaniu kolorów w druku jest rodzaj podłoża.
Z uwagi na jakość oraz ilość farby koniecznej do uzyskania czerni w druku koniecznym okazało się zastosowanie dodatkowej barwy.
Subtraktywny model kolorów z dodatkowym kolorem czarnym (CMYK) jest standardem w pełnokolorowym druku offsetowym.

Obraz widziany na monitorze składa się z pikseli. Pełnokolorowy druk offsetowy powstaje przez zadrukowanie nakładających sie na siebie punktów rastrowych w kolorach CMYK.

 

Wykonany projekt zanim trafi do druku zostaje rozłożony na wyciągi barwne opisujące kolory w druku czterokolorowym: cyan, magenta, yellow, black. Punkty rastrowe nadrukowane na siebie pod odpowiednim kątem utworzą na wydruku obraz.

Korzystanie ze wzorników kolorów nie tylko ułatwia pracę wykonawcy, ale przede wszystkim pozwoli na uzyskanie efektu pożądanego przez zleceniodawcę. W zależności do typu pracy powinno stosować się określony produkt.

Na przykład określenie koloru ścian dla malarzy w CMYK czy PANTONE nie ma sensu. Nikt takiej farby nie domiesza. Zastosowanie będzie tu miał system NCS lub RAL. Tak samo działa to w drugą stronę. Określenie barwy NCS-em lub RAL-em w druku offsetowym - tutaj koniecznym będzie zastosowanie CMYK lub PANTONE. Oczywiście posługując się różnymi wzornikami kolorów można porównać barwy z różnych systemów. Taki sposób doboru nie będzie jednak jednoznaczny, a uzyskany kolor pozostanie tylko "zbliżony".

 
     

 

CMYK
CMYK CMYK CMYK CMYK CMYK CMYK